rCUP (Circular Cup)

rCUP je prvý opakovane použiteľný kelímok na kávu vyrobený z recyklovaných jednorázových papierových kelímkov, ktoré sú v kaviarňach po celom svete používané každý deň.

Povedzte stop zbytočným jednorázovým plastovým či papierovým kelímkom na kávu alebo čaj, ktoré sa pomaly, ale isto stávajú ekologickou pohromou. rCUP netečie, nepáli a udržuje váš nápoj dlhšie teplý alebo studený (u kávy je to viac ako hodina, pri čaji ešte dlhšie). Ľahko sa otvára aj zatvára jednou rukou a pri pití z neho nemusíte sŕkať jednou malou dierkou. Môžete z neho totiž piť po celom obvode.

Samozrejmosťou je absencia BPA.

 

Aká veľká časť rCUPu je vyrobená z použitých kelímkov?

Aktuálne je v komerčnej sfére nemožné vyrobiť recyklovaný polymer, ktorý je vhodný pre styk s potravinami. Preto je z použitých kelímkov vyrobená iba vnútorná vrstva rCUPu, čo predstavuje cca 40% podiel. Výrobca ale pracuje na tom, aby tento podiel navýšil. S rCUP kelímkom sú zatiaľ v prvej fázi, teda na začiatku!

Znamená to teda, že rCUP je tak vyrobený z väčšej časti z plastu?

Áno, je to tak. Našťastie si všetci veľmi dobre uvedomujeme vplyv, ktorý môže mať plast na životné prostredie, keď je používaný nezodpovedne. Inak je, ale plast skvelý materiál, ktorý má v dnešnej spoločnosti kľúčovú úlohu. Môže byť mnohokrát recyklovaný a znova a znova použitý. Problém nastáva, keď plast skončí na skládke alebo v prírode. Jednorázové použitie plastov je zbytočné a plast často končí ako nevyužitý odpad. Musíme teda prejsť na odolné, dlhodobo použiteľné plastové výrobky, ktoré sa dajú znova a znova recyklovať.

Čo s kelímkom keď doslúži?

Pri správnej starostlivosti vám kelímok vydrží aj 10 rokov.Aj napriek tomu deň, kedy už nebude možné ho znova použiť, príde.

V tom prípade môžete kelímok jednoducho vyhodiť do žltého plastového kontajneru. Všetky recyklačné zariadenia akceptujú a spracovávajú polypropylén, čo je tiež dôvod, prečo je v rCUPu použitý.

Malá pružina z nehrdzavejúcej ocele v mechanizme kelímku sa zachytáva v procese triedenia a recykluje sa oddelene.

Priebeh opakovane použiteľného kelímku rCUP

Na začiatku všetkého bola otázka: “Čo môžeme robiť s použitými jednorazovými kelímkami na kávu?”

Práve túto otázku v roku 2016 dostali ľudia z Ashortwalk, designovej spoločnosti z Veľkej Británie, ktorá sa zaoberá využitím použitých a recyklovaných materiálov a vracia im život v novej forme.

Nezľakli sa, dali hlavy dohromady a začali hľadať možnosti a premýšľať o spôsobe, ako ich využiť. Dôvodom, prečo sa papierové kelímky tak málo recyklujú, je skutočnosť, že kelímky na sebe majú tenkú vrstvu plastu, ktorá recyklovateľnosť papieru sťažuje.

Jeden z ich partnerov v oblasti polymérov a recyklácie, spoločnosť Nextek, sa spoločne s Imperial College London namiesto zložitého oddeľovania zložiek rozhodli pre logický prístup k recyklácii celého kelímku. Jeho vyčistením a rozkrájaním našli spôsob zmiešania vlákien kelímku s plastovým polymérom.

Tento nápad sa všetkým v Ashortwalk veľmi zapáčil a rozhodli sa ho využiť. A preto začali polymér miešať s inými recyklovanými materiálmy, aby ich potom pretvorili v nové a užitočné produkty. Netrvalo dlho a rCUP bol na svete.

1 položiek celkom

Stránka 1 z 1 - 1 položiek celkom

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie