Z čoho je vyrobená vegánska obuv a doplnky?

PREČO JE PROBLÉM POUŽÍVANIE KONVENČNEJ KOŽE ZO ZVIERAT A AKÉ SÚ ALTERNATÍVY?

Okrem etických aspektov (že nechceme zabíjať alebo využívať zvieratá pre naše potreby), je používanie kože problematické z ekologického aj ľudského hľadiska. Medzi najväčších exportérov kože patrí India. Indický koženársky priemysel je jedným z odvetví, ktoré sú najnáročnejšie na ľudskú prácu. Poskytuje zamestnanie pre 2,5 milióna ľudí, kde panujú zlé  pracovné podmienky a nízke štandardy vo vzťahu k životnému prostrediu. Odhaduje sa, že pri spracovávaní kože (činenie) s použitím chrómu je v Indii každoročne vyprodukovaného 50 000 ton pevného odpadu (na spracovanie 1 tony surovej kože sa spotrebuje až 500 kilogramov chemických látok a zároveň vzniká približne 600 kilogramov pevného odpadu a 15 až 50 m3 odpadovej vody). Robotníci v kožiarňach sú na pracovisku vystavený rôznym bezpečnostným a zdravotným rizikám v súvislosti s používáním toxických látok, nebezpečných strojov a vybavení. Proces činenia surových koží je veľmi náročný na spotrebu vody. Odpadová voda, ktorá sa nečistí adekvátne alebo vôbec, môže chrómom kontaminovať povrchové a podzemné vodné zdroje. (Zdroj: Na Zemi, brožúra Dávej pozor na své kroky - v rámci kampane Obuj se do toho)

 

Vegánska koža

Vegánska koža je látka vytvorená zo syntetických mikrovlákien. Jedná sa o látku, ktorá je zložená z ultra jemných vlákien mikroskopického formátu. Tieto mikrovlákna sú porovnateľné s vláknami, ktoré sa vyskytujú v ľudských vlasoch. Diaľková hustota týchto vlákien je 16 DEN. Ich štruktúra je určená dvoma polymérmy (polyamid a polyuretán), ktoré majú podobné vlastnosti ako živočíšna koža. Napríklad sú elastické, takže sa na nohe pekne prispôsobia. Výsledkom je trikrát ľahší materiál ako koža rovnakej diaľkovej hustoty, vysoká trvanlivosť, vodeodolnosť a zároveň priedušnosť.

Z toho jednoznačne vyplýva skvelá správa,  naše vegánske topánky sú kvalitné a nie sú vyrobené z koženky z PVC. Okrem toho sú vyrobené v EÚ za etických podmienok (vrátane prvotných mikrovlákien).

 

Piñatex - textília z ananásových listov

Piñatex je netkaná textília z ananásových listov. Ľahko sa farbí, je ľahká, mäkká, priedušná a tvárna. K výrobe vlákna nie je treba ďalšia voda, hnojivá alebo pesticídy, pretože sa využívajú listy (vedľajší produkt pestovania ananásov, tzn. že sa pri výrobe využíva už existujúcí odpad). Listy sa po zbere odkornia, vzniknú vlákna a biomasa, ktorou sa môžou hnojiť ananásové plantáže. Odkornené vlákna prejdu procesom, v ktorom sa zbavia gumy, a z rozdrobeného materiálu sa vyrába netkaná textília.

 

Korok

Korok - to je vlastne kôra duba korkového, ktorý rastie predovšetkým v Stredomorí. Je to dorastajúci, udržateľný materiál s vynikajúcou ekologickou bilanciou. Viac než polovica svetovej produkcie korku pochádza z Portugalska, ako aj značka NAE Vegan, ktorá vyrába nádherné korkové topánky.

Korok je práve na topánky skvelý materiál, pretože je pekný a štýlovýprírodný, ekologický, ale okrem toho tiež praktický – prirodzene vodeodolný a na údržbu stačí voda, prípadne prírodné mydlo. A presne takéto kombinácie máme v EtikButiku nejradšej. Vyskúšajte tiež! 

 

Recyklované PET fľaše a recyklované pneumatiky

Portugalská značka NAE Vegan rada experimentuje s materiálmy a niektoré modely tenisek (rada Re-Bottle) a sandáliek sú vyrobené z recyklovaných PET fliaš. Podrážka týchto modelov je z recyklovaných pneumatík.

 

Starostlivosť o vegánsku obuv

Vegánske topánky sú vyrobené eticky v EÚ, Sú ľahučké a tiež nenáročné na starostlivosť. V prípade potreby ich stačí utrieť vodou navlhčenou handričkou, nie je nutné ich ani impregnovať, materiál je sám o sobe nepromokavý.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz