O EtikButiku

ČO JE ETIKBUTIK? 

EtikButik je miesto, kde sa snúbi etika, udržateľnosť, pomalý životný štýl a design. Nájdete u nás starostlivo vybrané kúsky etickej módy a obuvi, prírodnej kozmetiky a taktiež drobnosti pre udržateľný životný štýl.

O ČO NÁM IDE?

Etika je pre nás na prvom mieste a vnímame ju ako rešpekt k ľuďom, zvieratám a našej planéte. Našou misiou nie je moralizovať o tom, čo je a čo nie je etické, ale ponúkať také alternatívy, ktoré boli vyrobené za etických, spravodlivých a udržteľných podmienok - preto sme EtikButik. 

Klasický textilný priemysel aj živočíšna produkcia patria medzi významných znečisťovateľov životného prostredia, sú náročné na spotrebu vody a výrazne prispievajú aj ku klimatickým zmenám. V procese výroby sa používa veľa toxických chemikálií. Výroba často prebieha v rozvojových krajinách za nedostojných a život a zdravie ohrozujich podmienok.  

My sa so súčasnou situáciu nechceme zmieriť. Preto pre Vás hľadáme etickejšie alternatívy, čo najviac ohľaduplné k životnému prostrediu. Všetky naše kúsky sú vyrobené férovo, či už lokálne alebo za fair-trade podmienok v rozvojových krajínách. V celom našom sortimente nenájdete materiály živočíšneho povodu, je 100% veganský. Vyberáme pre vás oblečenie z prírodných a udržateľných materiálov, ako napríklad biobavlna alebo ekologická viskóza Ecovero a topánky z kvalitnej veganskej kože, korku, recyklovaných materiálov. 

Veríme, že každý malý krok smerom k spravodlivejšiemu a udržateľnejšiemu životu sa počíta. Ako povedal M.Gándhi - buďme sami tou zmenou, ktorú chceme vidieť vo svete.

A AKO TO CELÉ ZAČALO...

Príbeh EtikButiku sa začal písať pred viac ako piatimi rokmi v Prahe. V tej dobe som bola už dlhoročná vegetariánka. Živočíšne výrobky a produkty z kože pre mňa prestali byť možnosťou, pretože už som nevedela ďalej ignorovať, aká hrozná je situácia vo veľkochovoch a živočíšnom priemysle. V tej dobe som sa taktiež dostávala k informáciám o tom, čo sa skrýva za oponou módneho priemyslu. Bolo mi jasné, že sa s danou situáciou nechcem zmieriť a že chcem niečo urobiť, aby som prispela k zmene k lepšiemu.

A tak som začala aktívne hľadať alternatívy ku koženým topánkam a klasickej fast fashion. V tej dobe v našich končinách skoro nič nebolo, ale v zahraničí som objavila niekoľko etických značiek, ktoré mi dali nádej, že módny priemysel môže fungovať aj inak. A ja som vedela, že ich chcem priniesť aj k nám. To bolo posledným impulzom založiť vlastný e-shop s etickou módou a vegánskou obuvou. A tak vznikol EtikButik.cz.

No a ten za 5 rokov svojho života vyrástol z malého punkového bábatka na slušného puberťáka :) Bola to neskutočná cesta, na ktorej sme se veľa naučili a hlavne vďaka ktorej sme stretli mnoho podobne naladených ľudí. Začali sme len online, aby sme v zápatí pridali malý showroom a výdajňu v málo frekventovanej ulici s otváracou dobou v súčte 9 hodín za týždeň. Po dvoch rokoch sme sa presťahovali do trochu vačšieho priestoru v tej istej ulici, otváraciu dobu sme predĺžili. No a minulý rok sme si konečne splnili sen a našli krásny priestor pri obľúbenej pražskej Náplavke, kde nám slnko zapadá priamo do výkladu. Takže ak budete niekedy v Prahe, radi Vás tam privítame!

Keď sa nám v tento "osudný" rok 2020 naskytla príležitosť otvoriť EtikButiku "súrodenca" v Bratislave, navzdory korone sme s manželom neváhali ani sekundu (možno sme blázni, ale obidvaja sme veľmi silno cítili, že to máme urobiť).

Bratislavský showroom bude v dobrých rukách mojej sesternice Terky a jej priateľa Martina a my všetci sa tešíme na novú kapitolu, ktorá sa nám týmto otvára.     

Vaša Oli - zakladateľka, duša Etiku a "CEO" ("Chief Ethical Officer":)

DSC01178_websize

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz