O EtikButiku

ČO JE ETIKBUTIK? 

EtikButik je miesto, kde sa snúbi etika, udržateľnosť, pomalý životný štýl a design. Nájdete u nás starostlivo vybrané kúsky etickej módy a obuvi, prírodnej kozmetiky a taktiež drobnosti pre udržateľný životný štýl.

O ČO NÁM IDE?

Etika je pre nás na prvom mieste a vnímame ju ako rešpekt k ľuďom, zvieratám a našej planéte. Našou misiou nie je moralizovať o tom, čo je a čo nie je etické, ale ponúkať také alternatívy, ktoré boli vyrobené za etických, spravodlivých a udržteľných podmienok - preto sme EtikButik. 

Klasický textilný priemysel aj živočíšna produkcia patria medzi významných znečisťovateľov životného prostredia, sú náročné na spotrebu vody a výrazne prispievajú aj ku klimatickým zmenám. V procese výroby sa používa veľa toxických chemikálií. Výroba často prebieha v rozvojových krajinách za nedostojných a život a zdravie ohrozujich podmienok.  

My sa so súčasnou situáciu nechceme zmieriť. Preto pre Vás hľadáme etickejšie alternatívy, čo najviac ohľaduplné k životnému prostrediu. Všetky naše kúsky sú vyrobené férovo, či už lokálne alebo za fair-trade podmienok v rozvojových krajínách. V celom našom sortimente nenájdete materiály živočíšneho povodu, je 100% veganský. Vyberáme pre vás oblečenie z prírodných a udržateľných materiálov, ako napríklad biobavlna alebo ekologická viskóza Ecovero a topánky z kvalitnej veganskej kože, korku, recyklovaných materiálov. 

Veríme, že každý malý krok smerom k spravodlivejšiemu a udržateľnejšiemu životu sa počíta. Ako povedal M.Gándhi - buďme sami tou zmenou, ktorú chceme vidieť vo svete.

A AKO TO CELÉ ZAČALO...

Príbeh EtikButiku sa začal písať pred viac ako piatimi rokmi v Prahe. V tej dobe som bola už dlhoročná vegetariánka. Živočíšne výrobky a produkty z kože pre mňa prestali byť možnosťou, pretože už som nevedela ďalej ignorovať, aká hrozná je situácia vo veľkochovoch a živočíšnom priemysle. V tej dobe som sa taktiež dostávala k informáciám o tom, čo sa skrýva za oponou módneho priemyslu. Bolo mi jasné, že sa s danou situáciou nechcem zmieriť a že chcem niečo urobiť, aby som prispela k zmene k lepšiemu.

A tak som začala aktívne hľadať alternatívy ku koženým topánkam a klasickej fast fashion. V tej dobe v našich končinách skoro nič nebolo, ale v zahraničí som objavila niekoľko etických značiek, ktoré mi dali nádej, že módny priemysel môže fungovať aj inak. A ja som vedela, že ich chcem priniesť aj k nám. To bolo posledným impulzom založiť vlastný e-shop s etickou módou a vegánskou obuvou. A tak vznikol EtikButik.cz.

No a ten za 5 rokov svojho života vyrástol z malého punkového bábatka na slušného puberťáka :) Bola to neskutočná cesta, na ktorej sme se veľa naučili a hlavne vďaka ktorej sme stretli mnoho podobne naladených ľudí. Začali sme len online, aby sme v zápatí pridali malý showroom a výdajňu v málo frekventovanej ulici s otváracou dobou v súčte 9 hodín za týždeň. Po dvoch rokoch sme sa presťahovali do trochu vačšieho priestoru v tej istej ulici, otváraciu dobu sme predĺžili. No a minulý rok sme si konečne splnili sen a našli krásny priestor pri obľúbenej pražskej Náplavke, kde nám slnko zapadá priamo do výkladu. Takže ak budete niekedy v Prahe, radi Vás tam privítame!

Keď sa nám v tento "osudný" rok 2020 naskytla príležitosť otvoriť EtikButiku "súrodenca" v Bratislave, navzdory korone sme s manželom neváhali ani sekundu (možno sme blázni, ale obidvaja sme veľmi silno cítili, že to máme urobiť).

Bratislavský showroom bude v dobrých rukách mojej sesternice Terky a jej priateľa Martina a my všetci sa tešíme na novú kapitolu, ktorá sa nám týmto otvára.     

Vaša Oli - zakladateľka, duša Etiku a "CEO" ("Chief Ethical Officer":)

DSC01178_websize

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie