Z čoho je vyrobené udržateľné oblečenie?

Z čoho je etické, udržateľné oblečenie vyrobené?

V EtikButiku nájdete oblečenie vyrobené výhradne za férových, etických podmienok. Naše značky vyberáme starostlivo taktiež s ohľadom na dopad na životné prostredie, takže všetky kúsky sú vyrobené z prírodných alebo recyklovaných materiálov. Ku klasickým materiálom používaným v módnom priemysle (bavlna, viskóza, polyester) ponúkame ich udržateľnejšie alternatívy - biobavlnu, Ecovero, Tencel a ďalšie.

 

Prečo je problém v pestovaní konvenčnej bavlny, výroba konvenčnej viskózy alebo polyesteru? 

V módnom priemysle sa veľmi často používa bavlna alebo polyester. Polyester je problém, pretože je syntetický, rozkladá sa vyše 200 rokov a pri jeho praní sa uvolňujú do vody mikroplasty. Ďalším materiálom je viskóza - umelo vyrobené celulózové vlákno, ktoré sa dosahuje chemickým spracovaním drveného dreva. Bavlna aj viskóza sú z prírodných vlákien, tak by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že to sú skvelé materiály. Skutočnosť je však trochu iná...

Bavlna je celkom náročná na pestovanie, preto sa v súčasnosti často používa jej geneticky modifikovaná verzia a veľa sa hnojí. Tiež je náchylná na škodcov, takže sa používajú toxické postreky. Dá sa povedať, že sa jedná o najviac chemizované odevné poľnohospodárstvo. Konvenčná bavlna sa pestuje na 4% poľnohospodárskej pôde, ale použije sa 10% svetovej spotreby pesticídov a dokonca skoro až 25% spotreby insekticídov (Na Zemi, brožúrka Ušili to na nás). To je obrovské množstvo toxických látok, ktoré sa dostávajú do pôdy, do vody, ale tiež do kontaktu s ľudmi, ktorí túto bavlnu pestujú.  A z toho potom poľnohospodári trpia ťažkými chorobami. A v neposlednom rade také oblečenie nie je  zdravé ani pre nás, chemikálie z bavlneného trička vstrebávame cez kožu. Ďalším problémom je, že na pestovanie konvenčnej bavlny sa spotrebuje obrovské množstvo vody - na výrobu jedného trička až 2700 litrov vody. Bavlna sa pestuje v teplom prostredí, často v oblastiach, kde je vody nedostatok, a "vďaka" pestovaniu bavlny vyschlo napríklad Aralské jezero.

Problém s konvenčnou viskózou môžeme zhrnúť v nasledujúcich bodoch. Problém začína už pri surovinách - drevo pre výrobu celulózy často pochádza z ohrozených dažďových pralesov. Surovina sa obvykle dodáva po celom svete, čo má za následok obrovské emisie CO2. Vo výrobnom procese sa používa toxický sirovodík a sirouhlík. V mnohých prípadoch môžu tieto plyny unikať a znečišťovať naše životné prostredie. Konvenčné výrobné procesy vyžadujú veľa energie a vody. Okrem  toho sa v skutočnosti používa iba 30% suroviny. Zostávajúcich 70% je vyhodených.

 

Aké sú alternatívy?  

Biobavlna 

Biobavlna sa pestuje tradične, bez GMO a škodlivých chemikálií, je až z 80 percent zavlažovaná dažďovou vodou, jej pestovanie prináša tiež lepší a zdravší život farmárov a tiež nižšiu uhlíkovú stopu. Striedavé obhospodarovávanie pôdy prispieva k zvyšovaniu jej úrodnosti a biodiverzity. Pri pestovaní biobavlny, ktorá nie je geneticky modifikovaná sa používajú prírodné hnojivá, takže sa predcházda znečisteniu spodnej vody a riek. (viac info: abutorganiccotton.org)

Čo sa týka biobavlny, doporučujeme vyberať produkty s certifikáciou GOTS (Global Organic Textile Standard). Táto certifikácia je celosvetovo uznávaná ako najvyšší štandard vo výrobe, spracovania a potlače textilu, takže je v nej zahrnutá výroba celého kúsku od semienka biobavlny cez šitie, farbenie a potlač. Okrem kritérií týkajúcich sa ochrany životného prostredia zahrňuje aj sociálne kritéria – ako napríklad bezpečné pracovné podmienky, minimálna mzda, maximálna pracovná doba a voľný čas, zákaz detskej práce…

V ponuke ETIKBUTIK BASICS máme kúsky, ktoré sú vyrobené z organickej česanej bavlny. Jej vlákna sú mäkšie, hladšie a poskytujú tak výborný podklad pre akúkoľvek potlač. Špeciálny proces výroby v sebe zahrňuje tiež čistenie vlákien od všetkých nečistôt a krátkych vlákien. Výsledkom je tak pevná a odolná látka, ktorá je 100% rozložiteľná. 

 

Ecovero (LENZING ™ ECOVERO ™)

LENZING ™ ECOVERO ™ je ekologická viskóza, ktorá je prísne vyrobená v súlade s pokynmi certifikátu "EU Ecolabel". 

Prečo je LENZING ™ ECOVERO ™ lepší ako konvenčná viskóza?

  • Drevo z udržateľného lesníctva - Náš partner Lenzing, ktorý sa nachádza v Rakúsku, používa vo svojej výrobe iba drevo certifikované FSC a PEFC z udržateľného lesného hospodárstva. (takže žiadne drevo z pralesov!)
  • Krátke cestovanie - Drevo pochádza z okolitých lesov. Spojením výnimočne udržateľného výrobného procesu a výrazne kratších záťaží sa emise CO2 zníži na polovicu. (žiadne cestovanie cez celú planétu!)
  • Uzavrený cyklus - Lenzing vyvinul obzvlášť udržateľný proces, ktorý recykluje väčšinu vody a všetkých použitých chemikálií. Výsledok? Vôbec žiadne znečistenie.
  • O 50% nižšia spotreba energie a vody - Cyklus opúšta iba čistá chladiaca voda. Nový proces tiež šetrí 50% energie. Mimo iného je potrebná energia plne produkovaná na mieste.

 

Tencel

Tencel Lyocell je ekologické vlákno vyrábané z celulózy dreva eukalyptov, ktoré sa pestujú udržateľným spôsobom na špeciálnych farmách. Jedná se o velice módne, jemné a ľahké vlákno, ktoré  má vysoko absorbčné vlastnosti (o 50% viac než bavlna) a prirodzene bráni množeniu baktérií. Je 100% ekologický a rozložiteľný. Objem produkcie z Tencelu je až 10x vyšší než objem produkcie z tradičnej bavlny - na jedno tričko z bavlny je potrebných 6 m2 pôdy, na tej istej pôde je možné vyprodukovať až 10 tričiek z Tencelu.  

 

Lenzing Modal

Modal je vlákno z celulózy z bukového dreva, ktoré sa pestuje na plantážach udržiteľným spôsobom. Vlákna sa získávajú špeciálne pomocou tzv. Edelweiss technológie, ktorá využíva kyslík. Modal je príjemné  vlákno, ktoré je vhodné ku každodennému noseniu a je tiež 100% rozložitelné.

 

Ľan

Toto vlákno je vyrobené z prírodnej celulózy z ľanu. Má špecifickú nepravidelnú textúru a tiež výnimočné vlastnosti, pretože prirodzene chladí a je veľmi priedušná. Ľanové oblečenie sa preto skvele hodí na teplé letné dni a minimálne jeden kúsok by nemal chýbať ani vo Vašom šatníku. Pri pestovaní ľanu nevzniká žiadny odpad, spotrebuje sa menej vody a energie a preto je táto produkcia šetrná k prírode.

 

Starostlivosť o prírodné materiály

Oblečenie z organických a prírodných materiálov doporučujeme prať na čo najšetrnejšom pracom programe (ručné pranie) na max. 30 stupňov na 800 otáčok. Preferujeme používanie ekologických pracích prostriedkov.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie